Warning: PHP Startup: failed to open stream: No such file or directory in /templates/as002033/index.php on line 49

Warning: PHP Startup: failed to open stream: No such file or directory in /templates/as002033/index.php on line 49

Warning: PHP Startup: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /templates/as002033/index.php on line 49

Księga gości

Fundacja Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą

 

Fragment planu miasta Bobrowniki z 1865 r. ukazującego usytuowanie budynków magazynu solnego.

 

 

W przeciągu trzech lat istnienia witryny internetowej, której administrator podjął misję studiowania i rozpowszechniania historii Bobrownik nad Wisłą narodziło się przekonanie, że miejscowość ta odgrywająca w historii ziemi dobrzyńskiej istotną rolę, obecnie szerzej prawie zupełnie nie znaną, zasługuje aby jej dziedzictwem kulturowym, tradycjami i zabytkami zająć się w sposób instytucjonalny.

 

Jako formę organizacji, która będzie tym dziełem zajmować wybraliśmy fundację. Zastanawiając się nad jej nazwą postanowiliśmy nawiązać do funkcjonującego w Bobrownikach przez około 120 lat magazynu solnego, jednego z licznych jakie istniały na ziemiach dawnego Królestwa Polskiego. Przymiotnik "królewski" użyty w nazwie fundacji nie jest jedynie ozdobnikiem bowiem bobrownicki skład solny powstał w 1752 r. czyli w latach panowania przedostatniego króla Polski Augusta III Sasa.

 

Stojące do dziś w Bobrownikach dwa budynki administracyjne  pozostałe po tym magazynie jak udało się ustalić zbudowane zostały na zlecenie ówczesnej Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu Królestwa Polskiego w latach 1835 – 1838 i stanowią jedyny takim kształcie zachowany zespół w Polsce! Mniejszy z tych budynków, znajdujący się obecnie w ruinie udało się nam pozyskać i planujemy utworzyć w nim po generalnym remoncie małe muzeum poświęcone Bobrownikom i monopolowi solnemu w Królestwie Polskim w XVIII/XIX w. Czy uda się nam tego dzieła dokonać? W obecnych polskich realiach wiemy, że będzie to bardzo trudne lecz liczymy na pomoc w tym względzie osób i podmiotów, którym polskie dziedzictwo narodowe i historia ziemi dobrzyńskiej nie są obojętne.

 

Zapraszamy do współpracy!

 

Oraz do odwiedzenia naszego fanpage na Facebooku!

 

 

Zbudowany w 1838 r. budynek administracyjny magazynu solnego mający służyć jako mieszkanie jego personelu (stróża i bednarza) oraz straży wojskowej. Obecnie w ruinie. To w tym właśnie budynku nasza Fundacja planuje utworzenie muzeum.